Skip to content

przestrzeń otwarta

 13139149_879072938888703_8298345414591246833_n

Marta Głombowicz- dziewczyna rozkmina / dziewczyna endorfina. Z powodu nadmiaru energii nie przemieszcza się inaczej niż na rowerze, albo wrotkach. Swojemu mózgowi też nie daje czasu na odpoczynek, wpadając na różne, czasem absurdalne, a czasem całkowicie realne pomysły, które stara się realizować. Po zrobieniu licencjatu zamiast kontynuować studia postanowiła poprzez podróże znaleźć pomysł na siebie. Po ponad dwuletnim tripie w czerwcu tego roku założyła pierwszą we Wrocławiu (chyba nawet w Polsce) strefę wymiany.

 

Przestrzeń Otwarta, co to za miejsce?

„Przestrzeń Otwarta” jest przede wszystkim strefą wymiany pośredniej gdzie każdy może przyjść z rzeczami, które już mu się znudziły, z których już nie będzie korzystał lub które po prostu mu zalegają po kątach i wymienić je na inne.

 Zdradzisz nam jak powstała Przestrzeń?

Na pomysł otworzenia Przestrzeni wpadłam, pracując w zeszłym roku na Rodos. Przeglądając co się obecnie dzieje ciekawego w Polsce zobaczyłam organizowaną w Krakowie wielką wymianę SWAP 3 w 1 (dotyczącą wymiany ubrań, książek i płyt winylowych) i z przykrością stwierdziłam, że niestety nie ma szans abym tam dotarła, a szukając podobnych wydarzeń nie znalazłam nic podobnego przez najbliższe miesiące. Wtedy pomyślałam sobie, że super by było gdyby takie wymiany były możliwe stacjonarnie, w tygodniu, w korzystnym logistycznie miejscu; tak żeby każdy zadając sobie pytanie „co mogę zrobić z tymi wszystkimi niepotrzebnymi rzeczami” miał już gotową odpowiedź.

_kam6414

Jaka idea przyświeca temu miejscu? Jak dochodzi do wymiany?

. Ideą tego miejsca jest przede wszystkim nadanie rzeczom drugiego życia, nadanie energii przedmiotom, które od jakiegoś czasu wegetowały zakurzone na regale lub dnie szafy. Pokazanie ludziom, że to co dla nich jest już nudne czy fatalne, bo załóżmy nie trafiło w ich gust dla innych jest czymś czego bezskutecznie szukali od jakiegoś czasu i nareszcie znaleźli to właśnie w przestrzeni (dziwne kroje ubrań, stare hity na winylach czy książki w małych nakładach). Nabycie nowej, przydatnej rzeczy, która nam się spodoba  jest wartością dodaną, sam fakt pozbywania się przedmiotów (czyli również porządkowania swojej przestrzeni) i dzielenia się zamiast chomikowania jest nadrzędną wartością w całej inicjatywie.

Do wymiany dochodzi w 3 prostych krokach:

  1. Za przyniesione rzeczy po wstępnej selekcji (wszystkie przynoszone rzeczy muszą być w dobrym stanie i nadawać się do natychmiastowej ekspozycji) otrzymuje się żetony (do każdej kategorii jest inny kolor żetonu – ubrania-zielony,książki-fiolet, płyty-czarne). Za każdą przyjętą rzecz otrzymujesz jeden żeton. Na raz można przynieść 10 rzeczy z każdej kategorii.
  2. Za możliwość korzystania ze strefy wymiany uiszcza się opłatę 15 zł
  3. Za wybrane rzeczy przy wyjściu oddajesz żetony (obowiązuje zasada 1:1)

W przypadku niewykorzystania wszystkich żetonów, przechodzą one na następny raz.

kk

Czy Przestrzeń to tylko miejsce wymiany bezgotówkowej?

Z racji tego, że target, do którego trafia moja idea jest dosyć szeroki, ponieważ praktycznie nie znam osoby, która nie miałaby w  domu niepotrzebnych rzeczy czy też ich nadmiaru przekrój osób, które do mnie przychodzą jest bardzo zróżnicowany. Jest to młodzież, ludzie z okolicy, którzy zobaczyli, że otworzyło się coś nowego, młode mamy, panie z pieskami czy milczący panowie grzebiący w winylach. Na ten moment nie jestem w stanie określić konkretnej grupy odbiorców, która prawdopodobnie z czasem się wyklaruje.

Tak samo jak wiele osób tu przychodzi, tak samo mają różny tryb nabywania rzeczy. Jednak nie da się ukryć, że każdy w jakiś sposób spogląda na metki chociażby oceniając, że ubrania są lepszej jakości i przeszły selekcję i widać również, że ludzie zwracają uwagę na marki, na skład ubrań natomiast sporadycznie.

 

_k

Co sądzisz o niegodnych warunkach pracy osób szyjących dla sieciówek?

Zjawisko wykorzystywania osób szyjących dla sieciówek jak dla mnie jest zjawiskiem, za które powinni wziąć odpowiedzialność wszyscy, którzy w takich miejscach kupują. Ubolewanie nad tym jak to wielki, zły dyrektor ciemięży tysiące biednych zazwyczaj dzieci powinna zająć refleksja czy rzeczywiście chcę spędzić cały dzień w galerii handlowej wrzucając swoje pieniądze do kiesy wyżej wymienionego dyrektora gdyż to moja zachcianka w tym momencie napędza ten przemysł. Wiadomo, ze jeszcze dużo czasu musi minąć, ale na szczęście trend minimalizmu i ogromnej ilości nowo powstających marek, które mają to na uwadze sprawia że społeczeństwo powoli będzie odchodzić (mam nadzieję!) od produktów tworzonych na ogromną skalę w nieludzkich warunkach. Przestrzeń Otwarta też jest właśnie takim miejscem, które sprawia, że na bieżąco zamiast kupować nowe rzeczy (napędzając paskudny przemysł, o którym przed chwilą była mowa) możemy je wymienić na inne- powstaje tu wielki obieg energii i przedmiotów, który mam nadzieję, może trwać w nieskończoność, dla każdej osoby, która zawita bo za każdym razem znajdzie ona coś nowego 😀 Moim marzeniem jest, żeby w przyszłości, kiedy być może uda mi się otworzyć parę filii w Polsce,a  może poza nią idea barteru przyczyni się do realnego zmniejszenia ilości produkowanych rzeczy na świecie 🙂

_kam6436-2

Czy uważasz, że polskie społeczeństwo ubiera się świadomie?

Uważam, że polskie człowieczeństwo musi przejść jeszcze długą drogę żeby zacząć ubierać się świadomie. Na razie ciągle staramy ubierać się modnie i ładnie (co czasem niektórym wychodzi dokładnie odwrotnie :D) Mało znam miejsc w internecie, które zwracają uwagę właśnie na świadomość konsumencką. Jeśli chodzi o jedzenie to owszem widać coraz większe zainteresowanie zdrową żywnością,zwalczaniem gmo, tym jak traktowane są zwierzęta czym pryskane są owoce. Natomiast jeśli chodzi o to co na siebie nakładamy już nie. Przynajmniej ja nie zauważyłam, żeby pod jakimś opisem czyjegoś ubrania w gazecie czy na blogu było napisane coś innego niż marka czyli na przykład gdzie zostało wyprodukowane czy z jakich materiałów. Mam nadzieję, że dzięki takim osobom jak Wy oraz Waszej inicjatywie powoli zacznie się to zmieniać 🙂

 

fb

Wrocław

ul. Grabiszyńska 9

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz