Skip to content

Plan Planeta – czym są etyczne produkty ?

Plan Planeta to projekt stworzony przez grupkę ludzi, którzy chcą pokazać problemy naszej planety. Proponują nam, w jaki sposób możemy pomóc i zmienić to, co w tej chwili się dzieje na świecie. Inicjatywa BARDZO nam się podoba. Uważamy, że jest to temat, który jest jak najbardziej wart uwagi. Rozmawiałyśmy z założycielem – Rafałem Hechmann


NSŚ: Jeszcze chyba nikt nie wpadł na pomysł, żeby wykorzystać polskie, doskonałe produkty do uświadamiania ludzi o zagrożeniach na naszej planecie oraz pomocy jej. Jak to się w was w ogóle zrodziło? Skąd wziął się pomysł?
Ten pomysł był w pewien sposób kontynuacją mojej dotychczasowej ścieżki zawodowej. Ścieżki dosyć niezwykłej. Już jako młody człowiek chciałem zmieniać świat. Skończyłem studia farmaceutyczne, ale szybko stwierdziłem, że to nie to. Zacząłem podróżować po świecie z plecakiem i zobaczyłem dookoła siebie przytłaczającą biedę.  Zdecydowałem się działać na rzecz tych marginalizowanych ludzi – podjąłem studia za granicą – Zdrowie Publiczne w Australii a potem jeszcze Pomoc Humanitarną w Irlandii. Potem przez wiele lat zajmowałem się pomocą humanitarną, będąc min. osobą odpowiedzialną za działania humanitarne PAH (Polska Akcja Humanitarna). Pracując w sektorze pomocy humanitarnej zauważyłem jednak, że największy wpływ na to w jakim kierunku idzie świat ma to jakie decyzje podejmujemy codziennie jako konsumenci. Jeżeli od tego czy zaangażujemy się w działania pomocowe zależy życie ludzi w potrzebie to od tego czy zaangażujemy się w świadomą konsumpcję zależy los całej naszej planety. Ponieważ zarówno los potrzebujących jak i los naszej planety mają dla mnie jako dla człowieka znaczenie fundamentalne, postanowiłem połączyć te dwa typy działalności. Z oczywistych względów rozwijałem zainteresowanie sprawiedliwym handlem (fair trade) oraz przedsiębiorczością społeczną.  Tak powstała koncepcja Planu Planeta.
Postawiłem sobie za zadanie wynajdywać (nie tylko w Polsce) etyczne produkty a część zysków z ich sprzedaży przeznaczać na realizację projektów pomocowych. Produkty nie są więc jedynie polskie, koszulki pochodzą na przykład z Indii, gdzie produkowane są zgodnie z certyfikatami GOTS i Fairtrade Cotton co wpływa na polepszenie bytu zarówno hodowców bawełny jak i szwaczek oraz ich rodzin.
NSŚ: Na zasadzie jakich kryteriów dobieracie produkty, które można zamówić na waszej stronie?
Chcemy, aby wszystkie oferowane produkty były produktami etycznymi. Ale co to znaczy?
Jeżeli miałbym wymienić te najbardziej oczywiste cechy etycznych produktów byłyby to: produkcja przy użyciu ekologicznych materiałów w procesach przyjaznych środowisku, produkcja i dystrybucja z  poszanowaniem praw pracowniczych, bez wyzysku, bez pracy dzieci, bez dręczenia zwierząt. Produkty etyczne to również produkty które przyczyniają się do rozwoju lokalnych społeczności, daje pracę lokalnym artystom i rzemieślnikom oraz osobom zagrożonym wykluczeniem. Część zysku ze sprzedaży tych produktów często wspiera cele charytatywne.
Wszystkich naszych dostawców znamy osobiście, zanim wprowadzimy ich produkty do naszego sklepu staramy się ich poznać, poznać proces wytwarzania ich produktów. Jeżeli mamy pewność,    że nasze kryteria są spełnione wprowadzamy ten produkt a część zysków przeznaczamy na pomoc potrzebującym. W kwestii pomocy współpracujemy z doświadczonymi agencjami pomocowymi.
 W tej chwili jest to pomoc kobietom i dzieciom cierpiącym z powodu konfliktów zbrojnych na Ukrainie i w Syrii.   
NSŚ: Plan planeta to impuls czy planowaliście długo tą inicjatywę, 
łączy się z tym co robiliście na co dzień?

Jak widzicie z odpowiedzi na pierwsze pytanie, to się oczywiście w pewien sposób łączy, ponieważ Plan Planeta wywodzi się z sektora pomocy humanitarnej. Oprócz udzielania pomocy zajmowałem się wcześniej również min. tworzeniem inicjatywy „Klub PAH SOS”. Ma ona za zadanie jednoczyć ludzi wokół idei pomocy humanitarnej i zdobywać finansowe wsparcie dla działań pomocowych od członków Klubu. Teraz chcę zrobić to samo za pomocą świadomej mody – zaangażować osoby w różnym wieku, pokazać im, że moda może przekazywać ważne wartości i pomagać w rozwiązywaniu poważnych problemów na świecie.
NSŚ: Wszystko idzie tak jak planowaliście?
Ruszyliśmy niedawno, bo w marcu. Udało nam się nawiązać fajne partnerstwa z organizacjami humanitarnymi i producentami, teraz próbujemy przebić do świadomości społeczeństwa. Naszą główną obawą jest brak zainteresowania ludzi w Polsce świadomą modą i pomocą humanitarną, ale ponieważ jesteśmy coraz bliżej Europy i świata, mamy nadzieję, że to zainteresowanie będzie się rozwijać. W krajach zachodnich świadoma moda, fair trade czy wsparcie organizacji pomocowych to już od lat powszechne trendy. 
NSŚ: Jak pewnie wiecie, my zajmujemy się świadomym ubiorem. Co wy sądzicie na ten temat? Wiemy, że nie
jest wam to obce. Uważacie, że Polacy noszą się świadomie?
Moda świadoma to jednak naszym kraju jeszcze rynek niszowy. Uważam jednak, że ten trend będzie się rozwijał. Służą temu właśnie takie inicjatywy jak Noś się Świaomie, Plan Planeta czy na przykład zbliżający się drugi Fashion Revolution Day, którego jesteśmy aktywnymi uczestnikami. 
Polacy słyną z dobrego stylu i dizajnu, pojawia się coraz więcej inicjatyw i imprez poświęconych świadomej modzie. Wzrasta również zainteresowanie światem i globalnymi problemami oraz świadomość, że w taki czy inny sposób dotyczą one każdego z nas i,że każdy z nas ma na nie wpływ. Myślę, że chociaż powoli to idziemy w dobrym kierunku!

Specjalnie dla osób które trafiły na Plan Planeta przez naszą stronę czeka rabat,
który UWAGA jest ważny do końca maja 2015,
więc liczymy, że czekają Was niejedne etyczne zakupy !

Be First to Comment

Dodaj komentarz