Skip to content

ICOALYOU – z miłości do węgla

ICOALYOU to unikatowa i ponadczasowa biżuteria tworzona z pasją i zaangażowaniem, przeznaczona dla każdego kto ceni sobie rękodzieło i chce mieć swój własny i jedyny w swoim rodzaju kawałek węgla. Bo to z miłości do niego powstała marka. Poznajcie Kasię, właścicielkę ICOALYOU, która opowiada nam o tym jak wygląda jej praca „od kuchni”.
Skąd pomysł na projektowanie akurat tego typu biżuterii? Co jest dla Ciebie największą inspiracją?
Z miłości do węgla – tak wyszło. Przyjechałam do Katowic na studia. Przez 3 lata mieszkania w tym mieście zobaczyłam region, który żyje z węgla. Region, dla którego kopalnie i górnictwo to jedno z najważniejszych ogniw życia i funkcjonowania. Inspiracją dla designu ICOALYOU jest miłość do regionu, prostota i bezpieczeństwo formy, a także skandynawski minimalizm życia.
Jak wygląda proces tworzenia Twojej biżuterii? Co pochłania najwięcej czasu?
Proces tworzenia biżuterii ICOALYOU to kilka dni sumiennej i dokładnej pracy. Najpierw jest wybór odpowiedniej bryłki węgla, dopasowanie jej poprzez wiele mechanicznych czynności do zamierzonego projektu. Kolejny etap to przerwa – węgielek „odpoczywa” przed procesem zabezpieczania i utwardzania. Gdy i ten etap jest wykonany – zostają prace końcowe – nazywam to dopieszczaniem węgielków, a na koniec zapakowanie do pudełka. Każdy egzemplarz biżuterii jest wykonany ręcznie od początku do końca. Struktura i charakterystyka materiału nie do końca pozwala na wykonanie dwóch takich samych węgielków – pozorna wada okazała się świetnym atutem tego materiału – każdy kolczyk, zawieszka, pierścionek jest niepowtarzalny i unikatowy.
Do kogo skierowane są Twoje projekty?
Węgielki z ICOALYOU noszą osoby, które są świadome ręcznej pracy i przede wszystkim unikatowości materiału jakim jest węgiel kamienny. Dodatkowym atutem dla ICOALYOU i pomysłu na węgiel jest fakt, że na rynku biżuteryjnym jest niewielki wybór biżuterii z czarnym kamieniem, a przecież czerń jest nie tyle uniwersalna, a klasyczna i ponadczasowa. Drobne, delikatne wzory noszą głównie młode osoby, a duże szykowne naszyjniki i wisiory chętnie zakłada też starsze pokolenie. Hitem dla mężczyzn są węglowe spinki do mankietów – robią furorę w każdym zakątku świata!
Czy założenie marki było Twoim marzeniem od zawsze? Kiedy wpadłaś na pomysł założenia swojej działalności?
Marka powstała prawie rok temu, we wrześniu, po długich przemyśleniach i analizach. Chciałam, by wszystko było zgodne ze sobą. ICOALYOU powstało z miłości do węgla. Co do działalności- śmieję się czasem, że założenie swojej działalności wynikło z obwarowań prawnych i lęku przed kontrolą urzędniczą. Ale to prawda, polskie przepisy wymagają różnych zabezpieczeń, które na dłuższą metę są i dla mnie bezpieczne. Gdyby jednak nie te podatki i wymagania urzędnicze, pewnie długo zbierałabym się z założeniem własnej firmy. Czasem coś popycha do podjęcia decyzji, która okazuje się dobra.
Czy według Ciebie polskie społeczeństwo nosi się świadomie?
Polskie społeczeństwo nosi się świadomie tylko wtedy, gdy ma na to chęć. Przez ostatnie kilka lat i duży nacisk na indywidualne podejście do mody okazało się, że w Polsce powstało wiele marek modowych, które całkiem prężnie działają i są konkurencją dla światowych sieciówek. Zawsze można też przesadzić z tą świadomością. Trzeba o tym pamiętać i kierować się zdrowym rozsądkiem.
Martyna B.

Be First to Comment

Dodaj komentarz